Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo uchylić zbędne regulaminy pracy i płac

12 stycznia 2017 | Praca i ZUS | Małgorzata Terlikowska

Od 2017 r. firmy zatrudniające do 49 pracowników nie muszą posiadać regulaminów pracy ani wynagradzania. Wprowadzone wcześniej akty zachowują jednak ważność. Pracodawca, który chce z nich zrezygnować, musi zachować odpowiednią procedurę.

Kodeks pracy wprowadza dwa istotne z punktu widzenia pracowników akty wewnętrzne – regulamin wynagradzania oraz regulamin pracy. Zasady ich tworzenia regulują odpowiednio art. 772 oraz 104. Od 1 stycznia 2017 r. przepisy te przewidują, że obowiązek tworzenia obydwu aktów dotyczy co do zasady pracodawców zatrudniających co najmniej 50 etatowców, a nie jak dotąd 20. Mniejsze firmy muszą to zrobić, gdy zażąda tego związek zawodowy.

Brak regulacji

Przepisy kodeksu pracy nie przewidują trybu uchylania czy też zmiany regulaminu wynagradzania ani regulaminu pracy. Uzasadnione są więc wątpliwości, czy to w ogóle jest możliwe. Jak odpowiedział na pytanie Redakcji Rzeczpospolitej resort pracy, jest to dopuszczalne. Z uwagi na brak regulacji szczególnych, należy przyjąć, że uchylenie – od technicznej, proceduralnej strony – odbywa się w trybie analogicznym, jak wprowadzenie regulaminów w zakładzie >patrz stanowisko.

Zasady opłacania

Stosownie do art. 772 § 4 k.p. regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli w firmie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia z nią treść regulaminu. Akt ten wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie.

Ewentualne odstąpienie od stosowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10647

Wydanie: 10647

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament